Witryna "Saksonianaweekend.pl" używa cookies. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Cookies ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Czytaj więcej

Rodzinne wakacje Rodzinne wakacje Rodzinne wakacje Rodzinne wakacje Rodzinne wakacje Rodzinne wakacje Rodzinne wakacje Rodzinne wakacje Rodzinne wakacje

image
1/16

ODKRYJ BAJECZNĄ KRAINĘ TUŻ ZA GRANICĄ Z POLSKĄ!

Zaledwie 2h i 40 min. jazdy samochodem z Wrocławia leży stolica jednego z najpiękniejszych europejskich regionów turystycznych. Saksonia oferuje wszystko, co potrzebne do spędzenia niezapomnianego urlopu czy wypadu weekendowego. W bogatej ofercie atrakcji znajdują się nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy, lecz również cuda architektury, arcydzieła ze świata sztuki oraz kulinaria. Wspomnienia z Saksonii na długo zostają w pamięci.

Zobacz
image
2/16

Interaktywne odkrywanie saksońskiej krainy zamków

Zwiedzaj zamek Moritzburg oraz zamek Albrechtsburg w Miśni w zupełnie nowy sposób i wybierz się na interaktywną, fascynującą wycieczkę pełną odkryć z HistoPadem! Za sprawą rzeczywistości rozszerzonej, inscenizacji 3D i nastrojowych dźwięków całkowicie zanurzysz się w historię obu zamków i poczujesz się jak podróżnik w czasie. Zabaw się w poszukiwacza skarbów, wyślij sobie historyczne selfie, spaceruj przez sale i komnaty, podążając za interaktywną mapą oraz poznaj wiele ciekawych historii z zamierzchłych czasów.

© SBG

Zobacz
image
3/16

Zwinger Xperience - „WŁADZA. EPOKI. WYMIARY. PODRÓŻ W CZASIE”

Miejsce oficjalnych uroczystości, barokowy przepych i utopijne plany powstania oranżerii: fascynujące projekcje panoramy, porywająca stacja rzeczywistości wirtualnej i najnowsza technika pokażą w pięciu światach, jak zmieniał się Zwinger na przestrzeni czasu. Dołącz do gości na weselu Fryderyka Augusta II, podziwiaj wytworne parady, odkryj egzotyczny urok drzew pomarańczowych i daj się porwać w epokę wystawnego życia i pełnych przepychu uroczystości. Udaj się w wyjątkową podróż w czasie i poznaj drezdeński Zwinger bliżej, niż było to kiedykolwiek możliwe.

© Thomas Schlorke

Zobacz
image
4/16

Festung Xperience - „Zabawy. Dramaty. Katastrofy. Bliżej niż kiedykolwiek”

Dzięki zapierającej dech w piersiach projekcji 360° i nastrojowej technice audio książę Maurycy Wettyn, elektor Saksonii, zabierze Cię w podróż po ogromnych, liczących 450 lat sklepieniach. Słuchaj uważnie, jakie przygody ma do opowiedzenia budowniczy jednej z najnowocześniejszych wtedy twierdz bastionowych w Niemczech! Zaprojektowana całkowicie od nowa na powierzchni 1500 m2 multimedialna oferta przeniesie cię z dnia codziennego w sam środek przeszłości. Zejdź do podziemi i udaj się w pełną przygód podróż w czasie po 450 latach bogatej w wydarzenia historii Drezna.

© Sylvio Dittrich

Zobacz
image
5/16

Zamek Stolpen

Zamek Stolpen liczy sobie już ponad 500 lat. W 1713 roku August Mocny wykorzystał go jako więzienie. Jego metresa, hrabina Cosel, której wcześniej podarował zamek w Pillnitz, stała się z czasem dla władcy politycznie niebezpieczna – zesłał ją więc do ogromnego zamku, ciągnącego się na odcinku aż 200 metrów, który dziś udostępniony jest dla zwiedzających.

Polecamy: Zajrzyj do średniowiecznej sali tortur, tylko nie przestrasz się przeraźliwego chichotu zamkowego ducha Basaltusa!

© Andre Forner

Zobacz
image
6/16

Twierdza Königstein

W piaskowcowych Górach Połabskich, zaledwie 35 km od Drezna wyrasta ze skały na wysokości 241 metrów nad Łabą potężny bastion. Kiedyś nie do zdobycia twierdza na skale, dziś oferuje gościom wyjątkową kombinację kultury i natury. Zamek, klasztor, warownia, miejsce królewskich uciech, więzienie państwowe, obóz jeniecki, zakład poprawczy dla młodzieży: te wszystkie funkcje pełniła twierdza Königstein. W „saksońskiej Bastylii” byli również więzieni Jakub i Konstantyn Sobiescy. August Mocny nakazał uwięzienie obu książąt w obawie, by ci nie przeszkodzili mu w objęciu polskiego tronu. Polscy goście, którzy chcą zwiedzić twierdzę oraz wystawę poświęconą jej historii mają do dyspozycji audioprzewodnik w języku polskim, plan orientacyjny, a dla rodzin przewidziano zabawę w znajdowanie ukrytych obiektów pt. „Wielka twierdza dla małych zdobywców”. Dostępna jest też strona internetowa w języku polskim.

© Marcel Quietzsch; Ddpix

Zobacz
image
7/16

Zamek Freudenstein– Skarby ziemi z całego świata

Zamek Freudenstein skrywa prawdziwy skarb. Ta renesansowa budowla została wzniesiona w XVI wieku na murach obiektu warownego z XII wieku w celu obrony miasta Freiberg i kopalni srebra. Dzisiaj jej charakterystyczne elementy, jak romańska okrągła wieża, starannie odrestaurowane schody renesansowe oraz sklepienia kolebkowe przypominają o czasach obfitujących w zawirowania wojenne i pełne przepychu uroczystości. Ale nie tylko zamek i jego historia przyciągają gości do Freibergu. Zamek Freudenstein prezentuje wystawę "Terra Mineralia", jedną z najpiękniejszych na świecie kolekcji minerałów. Ponad 3500 kamieni szlachetnych i minerałów z pięciu kontynentów czeka na odkrycie przez odwiedzających.

© TMGS

Zobacz
image
8/16

Zamek i klasztor Oybin– Sekretne miejsce dla romantyków

Główna atrakcja wizyty w regionie Zittau: na najsłynniejszym masywie skalnym w Łużycach Górnych wznoszą się fascynujące ruiny zamku i klasztoru Oybin. Na początku XIV wieku rozbudowano tutejsze fortyfikacje, tworząc kompleks obronny. Cesarz Karol IV wzniósł rezydencję i klasztor dla zakonu Celestynów. W XVI wieku Reformacja zakończyła życie klasztorne – a przyroda przejęła budowlę w swoje posiadanie. Ta niezwykła symbioza architektury i natury jest częścią drogi "Via Sacra", łączącej skarby sztuki w trójstyku państw. Miejsce to przyciągało także malarzy romantyzmu, jak Caspar

© TMGS

Zobacz
image
9/16

Park Księcia Pücklera w Mużakowie – arcydzieło sztuki ogrodowej na wschodzie Saksonii

Na północ od Zgorzelca rzeka Nysa przepływa przez najpiękniejszy chyba park krajobrazowy na kontynencie – Park Księcia Pücklera w Mużakowie. Jego kreator, ekstrawagancki architekt krajobrazu, arystokrata, pisarz i podróżnik książę Hermann von Pückler-Muskau, zainspirowany idyllicznymi parkami krajobrazowymi w stylu angielskim realizował w latach 1815 – 1845 w dolinie rzeki przedsięwzięcie ogrodnicze z niespotykanym rozmachem. Starannie wypielęgnowany park na wschodnim krańcu Saksonii jest uważany za wybitny przykład sztuki ogrodniczej XIX wieku. Nysa dzieli 830-hektarowy obszar parku na część leżącą na terenie Saksonii i drugą część znajdującą się w granicach Polski. Już w 2004 roku Muskauer Park/Park Mużakowski został uznany przez UNESCO za wspólne polsko-niemieckie dziedzictwo światowe.

© Philipp Herfort

Zobacz

Zobacz wideo
image
10/16

Zamek i park Pillnitz– Lekkość i magia kwitnących ogrodów

August Mocny kupił Zamek Pillnitz dla hrabiny Cosel. Gdy została wygnana do Zamku Stolpen, książę elektor kazał wznieść Pałac Górski i Pałac na Wodzie według planów Pöppelmanna. W lecie rezydował tutaj dwór saksoński, w malowniczej Dolinie Łaby z winnicami. Zamek i park Pillnitz łączą w sobie architekturę barokową i dalekowschodnią i stanowią wzorcowy przykład stylu chinoiserie. Ogród Angielski, Holenderski i Chiński zapraszają do spacerów. W oranżerii i palmiarni można podziwiać egzotyczne rośliny. Specjalna szklarnia chroni 250-letnią kamelię w zimowych miesiącach. Latem trzy pałace otwierają swoje bramy dla międzynarodowych gości. Goście mogą tutaj zwiedzać Muzeum Rzemiosła Artystycznego oraz Muzeum Zamkowe z kuchnią dworską, salą kopułową i kaplicą. Zimą Christmas Garden Dresden zaprasza na bożonarodzeniową wycieczkę.

© Sylvio Dittrich

Zobacz
image
11/16

Zamek Augustusburg– Korona Rudaw

W XVI wieku książę elektor August kazał zbudować Zamek Augustusburg jako pałac myśliwski i maison de plaisance. Korona Rudaw to jeden z najpiękniejszych zamków renesansowych w Europie Środkowej. Wystawy w muzeum zamkowym zachęcają do odkrycia historii łowiectwa i samego zamku, podziwiania historycznych powozów oraz fauny Rudaw. A zamkowe lochy potrafią wzbudzić strach. "Ścieżką Odkrywców" odwiedzający wybierają się w wirtualną podróż w czasie. Z wieży widokowej rozciąga się panorama na monumentalny zamek i sielankowy krajobraz. Za murami zamku skrywa się także największe w Europie muzeum motocykli. Ekskluzywne eksponaty na zamku Augustusburg zachęcają miłośników jednośladów do wybrania się na wycieczkę do Rudaw. Każdego roku podczas "zimowego spotkania" przyjeżdżają do zamku liczni fani motocykli.

© Sylvio Dittrich

Zobacz
image
12/16

Średniowiecze widziane z bliska

Dźganie lancą, strzelanie z kuszy, wymachiwanie szpadą – czy masz niezbędne umiejętności, aby zostać rycerzem? Nowe interaktywne moduły zabaw w ramach wystaw stałych zachęcają do wzięcia udziału i spróbowania swoich sił. Czeka na Ciebie doskonałe połączenie rozrywki, przygody i wiedzy. Odwiedź nasze zamki i pałace, dołącz do zabawy i przenieś się w czasy rycerzy. Tutaj możesz wystawić na próbę swoje umiejętności rycerskie: interaktywne stacje zabaw znajdują się na Zamku Mildenstein, Zamku Gnandstein, Zamku Weesenstein i Zamku Rochlitz.

© Andre Forner

Zobacz
image
13/16

Pełną parą przez park Großer Garten w Dreźnie

Charakterystyczny odgłos lokomotywy i unoszące się kłęby dymu: to Drezdeńska Kolejka Parkowa. Ten pociąg niczym z krainy Liliputów przewozi gości przez cały rozległy teren parku. Podczas blisko 30-minutowej jazdy na liczącej sześć kilometrów trasie można podziwiać najpiękniejsze zakątki 147-hektarowego parku Großer Garten. Nie ma chyba wygodniejszego sposobu zwiedzania największego pomnika przyrody w Dreźnie!

© Sylvio Dittrich

Zobacz
image
14/16

Zamek Colditz

1000-letni Zamek Colditz należy do najstarszych i największych zamków w Saksonii. Usytuowany nad samą Muldą był za czasów cesarza Barbarossy zamkiem cesarskim, pałacykiem myśliwskim dla elektorów saskich, zamkiem renesansowym, zakładem dla chorych psychicznie, a w czasie II wojny światowej słynnym obozem jenieckim. To się dopiero nazywa historia pełna zwrotów!

© S.Rose

Zobacz
image
15/16

Zamek Hartenfels

Architektoniczną perłę renesansu znaleźć można na północy Saksonii, w jej byłej stolicy Torgau: Zamek Hartenfels to prawdziwy świadek historii reformacji. Tutaj znajduje się, poświęcona osobiście przez Marcina Lutra, kaplica zamkowa, wzniesiona jako pierwsza protestancka świątynia. Hartenfels pełnił również funkcję twierdzy dla wojsk napoleońskich, a następnie koszarów pruskich. Do dziś, zgodnie z 600-letnią tradycją, hodowane są tu niedźwiedzie brunatne, mieszkające w fosie zamkowej. Dzika atrakcja warta zobaczenia! Zamkowe wieści: Wiosną 2021 roku wybieg dla niedźwiedzi w zamkowej fosie został poddany rewitalizacji – powstał most z sosnowych pni, nowe wzniesienie, kamienna jaskinia i drewniany, zaimpregnowany pień, o który niedźwiedzie mogą ocierać swoje futra.

© Philipp Herfort

Zobacz
image
16/16

Ogród Barokowy Großsedlitz

Imponujący kompleks ogrodowy założył również, początkowo z przeznaczeniem dla siebie, a ostatecznie dla swojego władcy, Christoph August von Wackerbarth, minister budownictwa na dworze Augusta Mocnego: Ogród Barokowy Großsedlitz, leży na południowy wschód od Drezna. Obiekt, uznawany za najpiękniejszy przykład francuskiej sztuki tworzenia ogrodów w Saksonii, nazywany jest „Saksońskim Wersalem”. Malownicze zielone tarasy nierzadko gościły drezdeński dwór na wystawnych przyjęciach i ważnych uroczystościach, jak chociażby dorocznym święcie wręczenia Orderu Orła Białego – najwyższego odznaczenia państwowego w Polsce – ustanowionego przez Augusta Mocnego. Dziś można tu podziwiać wspaniałe budowle takie jak Górna i Dolna Oranżeria, schody zewnętrzne, fontanny, rzeźby z piaskowca, wazony ozdobne i egzotyczne rośliny oraz 400 roślin doniczkowych – to prawdziwa uczta dla zmysłów!

© Franco Cogoli

Zobacz

Najlepsze noclegi w Saksonii

image

Hotel zamkowy Althörnitz

W najbardziej na wschód wysuniętym zakątku Saksonii, na trójstyku państw znajduje się otoczony rozległym zespołem parkowym hotel zamkowy Althörnitz. Za historycznymi murami pełne tajemniczych zakamarków pokoje hotelowe zapraszają do odpoczynku, a restauracja "Hörnitzer Schlosstube" oferuje przepyszne regionalne potrawy.

Sprawdź »
image

Ośrodek kształcenia Schmochtitz St. Benno

Po odbudowaniu dworku utworzono tutaj ośrodek kształcenia i centrum konferencyjne Biskupstwa Drezno-Miśnia. Oprócz rajskiego ogrodu i parku w stylu rokoko w regionie można podziwiać wiele tradycyjnych łużyckich zwyczajów. Ośrodek Schmochtitz jest częścią drogi Via Sacra, łączącej skarby sztuki w obszarze trójstyku państw.

Sprawdź »
image

Klasztor St. Marienthal

Najstarszy kościół cysterek w Niemczech, kapituła klasztorna St. Marienthal, znajduje się niedaleko rzeki Nysa w trójstyku państw. Dzisiaj w opactwie mieszka już tylko dziewięć sióstr zakonnych. Kościół klasztorny, ogród roślin biblijnych i najbardziej na wschód wysunięta winnica Niemiec zachęcają do wizyty w Ostritz. Starannie odrestaurowane pokoje dla gości zapraszają do odpoczynku w otoczeniu natury, a pełna atrakcji okolica do różnorodnych aktywności.

Sprawdź »
image

Baśniowe noclegi przy Zamku Moritzburg

W idyllicznie położonych domach nad stawem, z trzech stron otoczonych wodą, znajdują się cztery mniejsze i jeden większy apartament wakacyjny. Gości spędzających tutaj noc obudzi rano gęganie gęgaw. Wyspa zamkowa zapewnia fantastyczne widoki na otaczający ją park krajobrazowy. Dopełnieniem idealnych wakacji są wycieczki wśród krajobrazu kulturowego Moritzburga.

© BenWalther

Sprawdź »
image

Noclegi na łonie natury w parku pałacowym Pillnitz

Trzy historyczne domy wakacyjne dla dwóch do pięciu osób są położone idyllicznie w parku pałacowym Pillnitz i doskonale nadają się do spędzenia tutaj urlopu. Goście mogą nocować w przytulnym i przestronnym dworku, w stylowej stróżówce z małą werandą lub w romantycznym domku trębacza na południowo-zachodnim skraju parku pałacowego Pillnitz tuż nad brzegiem Łaby.

© Antje Heinze

Sprawdź »
image

Schronisko w zamku Colditz

Nocleg w zamku Colditz to niezapomniane przeżycie w historycznej scenerii. W czasie II wojny światowej obiekt służył jako obóz dla internowanych, w którym przebywali wysocy rangą oficerowie aliantów. Obecnie w Europejskim Schronisku Młodzieżowym w zamku Colditz może nocować do 171 gości w 34 nowocześnie wyposażonych pokojach.

© Sylvio Dittrich

Sprawdź »

Warto wiedzieć

  • Wszystkie
  • Aktywnie
  • Zamki
  • Rowery
  • Szlaki Piesze
  • Kulinaria
  • Historia
  • Z Rodziną
  • Adwent

Planujesz wycieczkę? Ta karta jest dla Ciebie!

Z kartą Schlosserland możesz:

  • Odwiedzić każde miejsce, tyle razy ile chcesz

  • Zobaczyć za darmo wszystkie stałe I czasowe wystawy, w tym dwie nowe: festung Xperience I zwinger xperience

  • Dwoje dzieci do lat 16 nie płaci za wejście, jeżeli towarzyszy im osoba posiadająca Kartę

  • Karta nie obejmuje wydarzeń specjalnych oraz oprowadzania z przeowdnikiem

  • Więcej informacji znajdziesz tutaj

Jeżeli planujesz wycieczkę do Saksonii to posiadanie tej karty jest najtańszym sposobem na zwiedzanie najsłynniejszych zamków i pałaców w regionie. Korzystaj z bezpłatnego wejścia do tych pięknych miejsc ile tylko zapragniesz. Podążaj śladami Augusta Mocnego, odwiedź historyczne zamki, pałace i malownicze ogrody. Kartę można nabyć w większości punktów, do których umożliwia ona wstęp.

MAPA ZAMKÓW

Poznaj najpiękniejsze zamki i pałace Saksonii

Sztuka tworzona przez najwybitniejszych artystów, zabytki architektury, wydarzenia kulturalne i artystyczne – to wszystko i więcej oferuje Saksonia. Pałace, zamki i ogrody w pobliżu Lipska i Drezna kryją fascynujące historie. Saksonia to również świetnie zorganizowana baza hoteli i pensjonatów. Tu każdy znajdzie coś dla siebie.

Więcej informacji o pałacach, zamkach
i ogrodach Saksonii możesz znaleźć tutaj

wyjazd do Saksonii - ile zapłacisz

Pomimo bycia jednym z najbardziej rozwiniętych krajów Europy, Niemcy nie należą do najdroższych państw na naszym kontynencie. Często ceny w Niemczech są porównywalne do tych polskich, jeśli bierzemy pod uwagę żywność lub ubrania. Podobnie jak w Polsce, w Niemczech bardzo popularne są duże dyskonty, w których ceny wielu produktów są porównywalne do tych w Polsce. Za obiad w restauracji zapłacimy w okolicach 15 do 20€, za piwo lub napój dopłacimy kolejne 4 do 5€.

Pokój w hotelu w przyzwoitym standardzie w dobrej lokalizacji możemy znaleźć już w przedziale 40-60€, pokój bez łazienki za 30-40€, a niesamodzielny pokój w hostelu za 15-30€. Warto szukać promocji na popularnych portalach rezerwacyjnych i rozpocząć poszukiwania odpowiednio wcześniej.

Od 1 maja w Niemczech wejdzie w życie jeden bilet miesięczny dla transportu publicznego. Bilet będzie dostępny przez aplikację jako subskrypcja na smartfonie lub jako karta chipowa. Początkowo będzie także dostępny w formie papierowej. Abonament można będzie anulować co miesiąc.


Dowiedz się więcej o D-Ticket
Dowiedz się więcej o kosztach podróżowania po Niemczech »
© Ralf Menzel
© Philipp Herfort

Odwiedź nasz nowy portal informacyjny

Rodzina

Zaplanuj wycieczkę dla swojej rodziny

Jeżeli planujesz wycieczkę do Saksonii serdecznie zapraszamy na nasz nowy portal informacyjny! Aktualności, atrakcje turystyczne, propozycje wycieczek. Warto zajrzeć!

Odbierz Pakiet